Přepis Noviny kraje 20.05.2025
ČESKO – Vláda zatím (minimálně ne od původně uvažovaného 1. července) s největší pravděpodobností nezvýší platy policistům, hasičům, dozorcům a dalším členům bezpečnostních složek. Ministerstva vnitra ani obrany se svými návrhy neuspěla. Naději mají zatím alespoň vojáci, kterým by se mohl zvednout příspěvek na bydlení. Odbory i opozice kritizují vládu za váhavý postup a varují před odchody zaměstnanců.
Rakušan a Černochová navrhli růst platů, vláda návrhy odmítla
Na jednání vlády 9. dubna navrhl ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) navýšit platy policistů a hasičů o 4 000 korun měsíčně. Jeho kolegyně, ministryně obrany Jana Černochová (ODS), chtěla pro většinu vojáků dokonce růst platů v rozmezí 8 000 až 12 000 korun měsíčně, zejména formou zvýšení tarifních složek. Oba návrhy však u ostatních členů kabinetu neuspěly. A zástupcům ani jednoho z resortů se doposud koaliční partnery ke změně stanoviska nepodařilo přesvědčit. Naděje na jakékoliv červencové zvýšení platů se tak postupně rozplývá. „Já jsem kolegům ve vládě říkal, že uvidíme na začátku července, jaké bude pokladní plnění za prvních šest měsíců, a pak uvidíme, jaké jsou možnosti pro druhé pololetí roku,“ uvedl ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS). Z praktických důvodů je ale podle něj zvýšení platů od 1. července nepravděpodobné. Tentýž názor zastává např. i Marek Výborný (KDU-ČSL) či Martin Kupka (ODS). Vláda zatím slibuje plošné zvýšení platů bezpečnostních složek o 5 % až od 1. ledna příštího roku. To však odborům nestačí.

Rakušan chce přidat hasičům i policistům. Stanjura má obavy o rozpočet
Přepis TN NOVA, 19.05.2025 Podstav u policie řeší ministr vnitra Vít Rakušan (STAN). A už několik týdnů mluví o
Odbory varují: Pokud vláda platy nezvýší, hrozí odchody
Nezávislý odborový svaz Policie ČR i další odbory požadují, aby vláda platy bezpečnostních sborů zvýšila už od července. Varují, že jinak hrozí zvýšený počet odchodů z profesí, které jsou pro stát klíčové. „V roce 2005 byl průměrný plat 150 procent oproti ostatním průměrným platům. Před 3–4 lety to bylo 140 procent, a teď se to dostává na 125 procent – takže zaměstnanci zvažují, jestli v tom bezpečnostním sboru vydrží,“ vysvětlil předseda Nezávislého odborového svazu PČR Tomáš Machovič.
Váhavý postup vlády však kritizuje nejen odborová sféra, ale i opozice. Místopředsedkyně hnutí ANO Alena Schillerová uvedla, že vláda svými sliby vytvořila falešná očekávání, která nyní vedou ke zklamání v řadách bezpečnostních složek. Podle ní by kvůli nejistotě mohli odejít zejména ti zaměstnanci, kteří již mají nárok na výsluhu. I ona upozorňuje, že stát riskuje ztrátu zkušených profesionálů, pokud nebude jednat rychle a transparentně.
Vojáci možná dostanou víc na bydlení
Jistou šanci na růst příjmů mají alespoň vojáci. Ministerstvo obrany navrhlo zvýšení příspěvku na bydlení – většině vojáků o zhruba 3 000 korun, v Praze až o 4 000 korun měsíčně. Tento návrh se stále projednává a o jeho osudu by mělo být jasno do konce května. V případě schválení by tento krok stál (do konce roku 2025) až 2 miliardy korun. Na rozdíl od vnitra ale resort obrany peníze na navýšení má, potřebuje však souhlas celé vlády. Kabinet se ale zdráhá učinit konkrétní rozhodnutí, aby se příjmy mezi příslušníky policie a armády příliš nelišily.