Zde naleznete co je tzv. řádné členství, kdo se může stát řádným členem a co takové členství přináší. Jak se přihlásit do řádného členství, se dozvíte na samostatné stránce “Jak se stát členem“. Jaké jsou všechny druhy členství a obecně o nich naleznete na stránce “Členství.
Řádné členství je základní druh členství v NOS PČR, které sdružuje osoby, jež jsou ve služebním či pracovním poměru u zaměstnavatele, uvedeného ve stanovách NOS PČR
Řádným členem se může stát
příslušník nebo zaměstnanec bezpečnostního sboru, policejní školy nebo Policejní akademie České republiky v Praze, zaměstnanec Ministerstva vnitra, Ministerstva spravedlnosti a organizačních složek státu, zřízených k plnění úkolů těchto ministerstev.
Řádné členství přináší řadu výhod, hrazeným za člena v rámci členství a také sjednaných slev, zejména:
- právní zastoupení, týkající se služebního a pracovního poměru, poskytované 24 hodin denně, 7 dní v týdnu prostřednictvím AK JUDr. Kopřiva,
- mimořádné právní pomoci,
- konzultace v pracovněprávní problematice (např. autor rozsáhlého komentáře k zákonu 361/2003 Sb., JUDr. Tomek)
- právní poradenství soukromého charakteru pro členy a jejich rodinné příslušníky, při řešení jejich právních problémů ve všech oblastech jejich soukromého života,
- psychologické poradenství při těžkých životních situacích v souvislosti se služebním nebo pracovním poměrem, (připravuje se)
- pojištění na škodu způsobenou zaměstnavateli včetně proplacení spoluúčasti podílu na způsobené škodě,
- životní pojištění zahrnující pracovní neschopnost při nemoci či úrazu, pojištění pro případ smrti, a další,
- cestovní pojištění platící po Evropě (kromě České republiky) a pro opakované výjezdy do zahraničí neomezené počtem cest během roku,
- sociální pomoc, např. v těžkých životních situacích, nebo i třeba příspěvek na účast dítěte na dětském táboře až 1000 Kč,
- benefitní program slev na zboží a služby sjednané NOS PČR, na nichž lze získat, či ušetřit i hodnotu, přesahující výši měsíčního členského příspěvku,
- výhody poskytované některými základními organizacemi, jako například příspěvky při různých výročích, narození dítěte a pod.
- účast na společenských, kulturních a dalších akcích, pořádaných NOS PČR nebo jeho základními organizacemi.
- moderní členský informační systém ESNOS, členská digitální karta systému Paysy a další systém informačních zdrojů NOS PČR,
odpočet členského příspěvku od základu daně z příjmu fyzických osob až do výše 3 000 Kč,- servis pro členy, jejich agendu zajišťují zaměstnanci kanceláře NOS PČR a další profesionální společnosti.
- a na závěr lze uvést to nejpodstatnější, čímž je výhoda členství v odborové organizaci, působící v rámci pracoviště člena, spočívající v znalosti prostředí a jednání odborových zástupců (nejen) s lokálním vedením ve věcech konkrétních členů a jejich pracovních podmínek….
Podmínkou trvání řádného členství, a tedy i možnosti čerpání výhod je hrazení členského příspěvku, který je 1% z čistého služebního příjmu nebo platu. Základní výhody, poskytované podle stanov a vnitřních předpisů, zejména právní pomoc, uvedená pojištění, příspěvky či sociální pomoc jsou poskytovány členovi v rámci členství, a tedy nad rámec členského příspěvku si je z vlastního nehradí.
Kalkulačka výhod vs. členské příspěveky
Byť některé věci se nedají počítat v penězích, což platí v určité oblasti i zde, připravili jsme pro zajímavost tzv. Kalkulačku výhod", kde si můžete posoudit finanční výhodnost poskytovaných výhod vs. členský příspěvek. Kalkulačka se načte po kliknutí na nadpis této informace.
Přechodem v rámci řádného řádného členství (mezi sbory či útvary s jinou mzdovou účtárnou, mezi přímým členstvím a základními organizacemi..), členství tvá, pokud bude plněna podmínka odvodu hrazení členských příspěvků.
Změna útvaru s jinou mzdovou účtárnou
Při přechodu člena pod jinou mzdovou účtárnu (přechod pod jiné ředitelství, sbor ...) je potřeba na novou mzdovou účtárnu zaslat žádost o provádění srážek členského příspěvku, neboť tento automaticky nepřechází a členské příspěvky nejsou potom sráženy, což může mít za následek ukončení členství.
Změna základní organizace či přechod z (do) přímého členství
Při přechodu člena pod jinou základní organizaci ne přestupu z (do) přímého členství je potřeba na mzdovou účtárnu zaslat žádost o provádění srážek členského příspěvku na novou základní organizaci či centrálu v případě přímého členství, neboť se mění číslo účtu, na který je členský příspěvek srážen.