Dnes se uskutečnilo další jednání odborových organizací s vedením Ministerstva vnitra ČR, v čele s ministrem vnitra Vítem Rakušanem, zástupci bezpečnostních sborů, policejním prezidentem Martinem Vondráškem a zástupcem generálního ředitele HZS ČR Františkem Vaverou. Mimořádně se jednání účastnil Radomír Daňhel, náměstek ministra spravedlnosti, zastupující nepřítomného ministra. Za NOS PČR se jednání zúčastnil předseda Tomáš Machovič, 1. místopředseda Milan Synek a místopředseda za VS Petr Cieluch.
Nynější jednání bylo avizováno na tom předchozím, kde se podařila dojednat jednotná částka do tzv. tarifů příslušníků bezpečnostních sborů, a byl tak opuštěn návrh bezpečnostních sborů na nerovnoměrné rozdělení navýšení podle jednotlivých skupin tříd ve výši 5, 3, 2 a 0 procenta.
Krátce před oznámením termínu tohoto jednání ze strany ministerstva vnitra byly doručeny premiérovi a všem ministrům individualizované dopisy, týkající se potřeby navýšení služebních příjmů a platů v bezpečnostních sborech. Zároveň také předseda NOS PČR na jednání s ministrem spravedlnosti o platech ve vězeňské službě požádal o jeho účast na tomto jednání s ministrem vnitra, a podporu při hledání způsobu navýšení služebních příjmů příslušníků bezpečnostních sborů, což ministr přislíbil.
V úvodní části jednání byl diskutován návrh Policie ČR na vytvoření pracovní skupiny k odbřemenění a zlepšení efektivity policie. Zároveň policejní prezident prezentoval, že při této snaze, která probíhá od roku 2023 bylo vygenerováno 20 agend, z nichž 11 je považováno za zásadní. Také krátce zmínil, co vyžaduje legislativní změny a v jaké je to fázi. Nyní by k tomu navíc příští měsíc vznikla i pracovní skupina složená ze zástupců odborových organizací, všech složek Policie ČR na nejrůznějších úrovních. Další zainteresované strany by byly do pracovní skupiny zvány ad hoc podle projednávaných témat.
Hlavním tématem jednání byly služební příjmy a platy. Zde byly ministrem vnitra shrnuty dosavadní úspěchy i neúspěchy při snaze o jejich navýšení. Také konstatoval, že po nespokojenosti odborů s jejich plošným navýšením o 1500 Kč, nabídnutém na posledním jednání, se snažil nalézt způsob jejich dalšího navýšení, což se zprvu zdálo nereálné vzhledem k neústupnosti vlády, trvající na navýšení odpovídajícím pěti procentům a nepřekročitelnosti schváleného schodku, a rozpočtu jednotlivých kapitol rozpočtu. V minulých týdnech se však podařilo najít řešení a projednat ho napříč politickým spektrem a získat závazné přísliby na jeho realizaci. Toto řešení spočívá v tom, že nevyčerpané finanční prostředky, které sbory jinak vrací do státního rozpočtu, zejména souvisejí s platbami na odchody apod. by se využily pro navýšení služebních příjmů. Nejde tedy o další navýšení rozpočtu pro sbory, které je v tuto chvíli neprůchodné, ale o přesun v rámci rozpočtu.
Sdělil dále, že objem takto využitelných prostředků odpovídá požadavku odborů vznesenému na posledním jednání, a to ve výši 6,9 procenta. Připomněl, že na minulém jednání byl vznesen požadavek odborů na minimální plošné navýšení 2200 Kč.
Jednání s ministrem vnitra dne 21.10.2024
Dne 21. 10. 2024 se uskutečnilo jednání zástupců Ministerstva vnitra ČR v čele s ministrem vnitra Vítem Rakušanem, policejním prezidentem
Přednesený návrh na plošné navýšení služebních příjmů je tedy 1500 Kč každému příslušníkovi v rámci tarifu. tomu pak dostane každý příslušník PČR, HZS a VS navíc 1000 Kč stabilizačního příplatku (v PČR po skončení základní odborné přípravy). Příspěvek bude rozkazem ředitele sboru garantován až do roku 2027 k zvýšení namítané jistoty při jeho poskytování. Celkově tedy dojde k navýšení služebních příjmů na 2650 u příslušníků ve směnnosti a 2500 Kč u ostatních příslušníků.
Zároveň se dostane také na občanské zaměstnance, kdy k tarifnímu přidání 1400 Kč v první platové tabulce, zahrnující i mnoho dalších státních zaměstnanců, bude do osobního ohodnocení plošně přidáno 300 Kč, což by s tarifním navýšením dělalo navýšení od ledna 2025 1700 Kč v Policii ČR. Na požadavek odborů slíbil policejní prezident, že v této věci dojde ještě k přepočítání, zda nelze zvýšit navýšení z 300 na 500 Kč.
K tomu ministr vnitra uzavřel, že toto je nabídka, kterou na základě legitimního tlaku odborů může poskytnout, ale, že tím jsou možnosti v rámci rezortu vyčerpány a nevidí možnost jejich navýšení ze strany vlády.
Zástupci NOS PČR navrhli také jednání, které by se primárně věnovalo systémovému nastavení nástupních platů. Ministr přislíbil uskutečnit takové jednání v lednu.
Také otevřeli otázku požadavku návratu ošatného nejen do původní výše, ale s ohledem na současné ceny i jeho adekvátního navýšení. Zároveň zástupci svazu kvitovali, že stravné se podařilo zařadit do tzv. trvalých vlivů, ale k tomu akcentovali, že je potřeba i jeho navýšení. K tomu se pak ujistili, že pokud se stravné stalo samostatnou rozpočtovou položkou, zda se tím neuzavřela možnost jeho navýšení nad rozpočtovanou částku. (Pozn. Jde o provozní prostředky, ne finanční prostředky na platy).
K těmto návrhům se dostalo ujištění, že budou hledány způsoby, jak tohoto dosáhnout. Zejména pokud by se třeba podařilo prosadit neplacení značných peněžních prostředků na odposlechy apod., daly by se (v rámci provozních prostředků) ušetřené peníze k takovému navýšení využít.
Toto jsou asi nejdůležitější body jednání, po jehož skončení o jeho průběhu a výsledcích byly informovány svazové předsedkyně a předsedové na předem plánované videokonferenci.
Předsednictvo NOS PČR