Přepis ČT 90´04.11.2024
…No a další komentář teď přidá Tomáš Machovič, předseda Nezávislého odborového svazu Policie ČR. Dobrý večer vám přeji. Dobrý večer vám i divákům. Tak vy máte nějaké přesnější číslo, případně procentuální vyjádření, kolik policistů se do protestu zapojilo, případně ještě zapojí? Tak já si myslím, že ty počty jsou asi jednoduché. V České republice je skoro 600 základních útvarů. Samozřejmě ty základní útvary neplní jenom funkci dělat dopravní akce a dávat pokuty, ale zřejmě plní další úkoly Policie ČR, ať je to vyjíždět na místo činu, řešit různé události. Takže samozřejmě vždycky to závisí na té konkrétní hlídce a tom jednotlivém policistovi, jakým způsobem se chce tomu postavit. Nezávislý odborový svaz Policie ČR vnímá jakýkoliv protest, pokud je v zákonné normě a my ho podporujeme.
Čili nemáte žádné přesnější číslo, než které zaznělo v té reportáži předtím, to znamená, že jde o tisíce policistů? Netušíme, kolik z nich se opravdu zapojilo. Tak to samozřejmě nejde úplně vyčíslit, jak jsem řekl, máme tady v ČR 600 nějakých útvarů a každý tento útvar má svoji hlídku a samozřejmě záleží na těch jednotlivých policistech, jakou formou chtějí vyjádřit podporu a ukázat na to, že jsou nedostatečné příjmy platů příslušníků bezpečnostních sborů.
Jak se k protestu staví váš odborový svaz? Mají protestující vaši podporu? My jednoznačně podporujeme jakoukoliv legitimitu a zákonnost v rámci jakéhokoliv protestu, který by poukázal na to, že bezpečnostní sbory jsou nedostatečně financovány a samozřejmě jsou nedostatečně financovány i platy těch příslušníků. My si musíme uvědomit jednu strašně důležitou věc. To není samozřejmě jenom o Policii ČR, hasičích, ale samozřejmě i vězeňské službě a celní správě. Bezpečnostní sbory můžou anebo mají vůbec nějakou minimální možnost, jak poukázat na ty nedostatky, které jsou v rámci těch bezpečnostních sborů. Musíme si uvědomit, že jsou tady velké bezpečnostní sbory, jako je i vězeňská služba a tam jsou také neustále problémy s personálním stavem a platy příslušníků, ale i občanských zaměstnanců, kteří jsou nedílnou součástí těch bezpečnostních sborů. Akci iniciovali, už to zaznělo, písečtí policisté, kteří říkají, že zvolili tuto formu protestu proto, že na ně údajně vedení vyvíjí tlak, aby vybírali dostatek pokut. Vedení policie tuto praxi odmítá, jaké jsou vaše zkušenosti a informace od policistů? Je tlak na objem vybraných pokut? ? Myslím si, že jednoznačně policie musí sledovat množství pokut a páchání přestupků, aby měli jasné statistiky, pokud se děje na nějakém útvaru a možná se na některých děje to, že policisté, pokud mají dopravní akci, jsou tlačeni na to, aby dávali pokuty, tak samozřejmě, pokud je to dopravní akce zaměřená na rychlost, tak tam se asi předpokládá, že prostě ty pokuty musí dávat, ale samozřejmě policisté základních útvarů neplní jenom funkci to, že dávají pokuty řidičům nebo nějaké jiné přestupky, ale plní i další úkoly, jako vyjíždění na místo činu a řeší další události, které prostě byly oznámeny na linku 158. Já tomu rozumím, ale chápu vaši odpověď správně, že to není nějaká systematická praxe u policie, že by hodnotila úspěšnost toho kterého útvaru na základě objemu vybraných pokut.
Tak to tedy není? Rozumím vaší odpovědi správně? Myslím si, že to takto není. Pouze sledováno statisticky. Samozřejmě pokud jsou tady útvary, kdy nadřízený trvá na tom, aby byly plněny nějaké úkoly v rámci nějaké dopravní akce, tak tam samozřejmě může být vyvíjen nějaký tlak. My jsme tady v předchozím rozhovoru s mým redakčním kolegou Richardem Samkem slyšeli, že se někteří policisté o tom zapojení do protestů bojí mluvit, bojí se nějakých kázeňských postihů.
Vy máte o něčem takovém informace? Tak samozřejmě to téma v podstatě vyjadřování se na veřejnosti asi spíše přísluší odborovým organizacím. Policista plní ty své úkoly v rámci toho bezpečnostního sboru, ale to není jenom policista, jak jsem řekl, ale i příslušník Vězeňské služby nebo hasič. A já si myslím, že jakýkoliv legitimní a zákonný protest k tomu, aby poukázal na ty nedostatky v rámci bezpečnostních sborů, je skutečně legitimní a policisté prostě to chtějí touto formou ukázat nebo minimálně podpořit tuto formu. Nezávislý odborový svaz Policie ČR třeba teďka od 1. listopadu spustil vlastní kampaň bezpečnost něco stojí, kdy v podstatě primárně jsme vystřelili téma, obeslali jsme všechny ministry této vlády a premiéra, kde jsme poukázali na nedostatečné financování bezpečnostních sborů a nedostatečné platy příslušníků bezpečnostních sborů, ale to napříč samozřejmě všemi ministerstvy. Vy mluvíte hodně v obecné rovině. Říkáte, že každý legitimní zákonný protest má vaši podporu.
Je to právě i tento protest, který se odehrává v těchto dnech? Samozřejmě, pokud je zákonný a policista nebo příslušník řeší nějaký dopravní přestupek nebo jiný přestupek a pokud je tam možnost, kdy policista zákonně může rozhodnout nad mírou sankce, tak toto podporujeme. Nedovedu si představit, pokud by řešil přestupek, kde je jasně složená sankce nebo uložená sankce a rozhodl by jinak. To si myslím, že žádný policista by asi neudělal.
VÝZVA VLÁDĚ
Na počátku minulého týdne rozeslal NOS PČR individualizované dopisy premiérovi a jednotlivým ministrům Vlády České republiky, kterými se na ně
Rozumím. Pojďme konkrétně k platům, vyjednáváním o nich. Příslušníci bezpečnostních sborů mají dostat přidáno 1500 korun ve všech tarifních třídách. Vy jste s tím nespokojeni, chcete, aby to navýšení proběhlo nebo bylo vyšší o 6,9 %, což by znamenalo ve výsledku 2200 korun pro každého policistu. Věříte, že toho můžete dosáhnout? Pokračují nějaká jednání s vládou? My jsme před skoro třemi týdny měli schůzku s ministrem vnitra. Před více jak týdnem jsme měli schůzku s ministrem spravedlnosti, s panem Blažkem, kde jsme samozřejmě poukázali i na té nedostatky financování bezpečnostního sboru vězeňské služby a nedostatku personálu ve věznicích. Takže to jednání skutečně pokračují. My jsme třeba jako naše odborová organizace poukázali nyní nějakými dopisy, kdy ukazujeme jednotlivým ministrům, že jsme jako bezpečnostní sbory nedílnou součástí této země a zajišťujeme pořádek nejenom v rámci Policie ČR, ale i pro jiné ministerstva, jako je třeba školství, životní prostředí, protože v podstatě příslušníci zajišťují i tam tu podporu, ať je to ve školství, je to nějaká osvěta nebo bezpečnost na přechodech a obdobně. Takže my skutečně jako policisté jsme součástí této společnosti a snažíme se v podstatě této společnosti dát všechno, i v některých případech na úkor nebezpečí svého ohrožení, svého života. Ale my si myslíme, že my máme skutečně málo možností, jak toto vyjádřit. A toto je jedna z možností. Samozřejmě, ta naše možnost je i vysvětlovat širší veřejnosti to, že pokud nás bude nedostatek, budeme nedostatečně placení a neseženeme nové příslušníky, tak může být ohrožena do budoucna bezpečnost této země. Rozumím, ale ještě se prosím vraťme k těm jednáním s vládou.
Vy říkáte, že jednání pokračují. Jakou máte zatím odezvu? Dává vám to nějakou naději, že by se mohlo podařit vyjednat ještě nějaké vyšší zvýšení než o těch 1500 korun? Máme několik požadavků. My bychom chtěli, aby platy minimálně v tomto roce vzrostly o 2200 až 2500 korun. Ale to není jenom o základních tarifech, ale také o tom, aby ty bezpečnostní sbory dostaly peníze na obslužnost toho zvýšeného tarifu. A samozřejmě máme i další požadavek, aby byly navýšené stabilizační příspěvky a náborové příspěvky, aby ta policie mohla skutečně reagovat na ty nedostatky, nedostatek příslušníků bezpečnostních sborů a aby byla schopná víc jich náborovat a také aby byla schopná udržet ty stávající zkušené, kteří v podstatě jsou schopni předávat v nějaké zkušenosti.
Rozumím, ale neodpověděl jste mi na otázku. Mě zajímalo, jaká je ta odezva ze strany vlády. Máte nějaký příslib toho, nebo nás by opravdu mohla vyhovět alespoň některým z těchto vašich požadavků? Rozumím. Na poslední schůzce, která byla před týdnem nebo osmi dny, byla u pana ministra Blažka, jsme na toto upozorňovali. Pan ministr Blažek okamžitě cestou svého náměstka inicioval schůzku s panem ministrem vnitra, kdy řekl, že na to téma se bude s panem ministrem bavit a budou snažit se najít shodu a nějakou možnost, jak samozřejmě navýšit prostředky pro jednotlivé bezpečnostní sbory. Ale musíme si říct i to B, samozřejmě toto už jsme slyšeli několikrát, a proto my chceme ukázat v rámci nejenom bezpečnostních sborů a vedení a vlády, ale i širší veřejnosti, že je potřeba skutečně najít finanční prostředky pro ty bezpečnostní sbory a udržet. Nedovedu si představit, že by klesl počet příslušníků pod určitý počet a skutečně to by potom mohla být ohrožena bezpečnost občanů naší země. Mimochodem, ministr vnitra Vít Rakušan také řekl, že je objem platových prostředků bude stoupat o dalších 5 % v letech 2026 a 2027.
Nakolik tomuto věříte za situace, kdy tady za rok může být úplně jiná vláda s úplně jinými prioritami? Musíme si vzít, že to je návrh v rámci střednědobého výhledu v rozpočtech těch jednotlivých ministerstev a případně těch bezpečnostních sborů. Samozřejmě víme, že pokud tady bude vláda jiná, tak ta se může stavět k tomu úplně jinak. Ale pokud bych vzal současnou opozici, tak ta naopak se staví k tomu, že přidání příslušníkům bezpečnostních sborů 5 % do objemu je málo a že skutečně by se mělo pohybovat někde na hranici 10 %, takže pokud by skutečně se obměnila vláda v rámci této garnitury nebo vůbec složení PS, tak já věřím tomu, že tady najdeme nějakou shodu a konečně si někdo uvědomí, že ty bezpečnostní sbory a ti příslušníci jsou skutečně špatně placeni a bezpečnostní sbory kráceny skutečně na svých požadavcích, aby byli schopni obsloužit plnění svých úkolů.
Opakovaně tady mluvíme o podstavech, o příliš nízkém počtu policistů. Na druhou stranu NERV předloni upozornila, že Česko má nejvyšší počet policistů na 100 tisíc obyvatel v celé EU je jich zhruba 371, zatímco průměr v EU činí 332. Proč tedy stále mluvíme o podstavech? Proč nám ani tento počet policistů nestačí? Tak za prvé jednoznačně poradci vlády uvádí, že je nás hodně, ale musíme si uvědomit, že každý stát má určité složky bezpečnostních sborů a samozřejmě každý ten bezpečnostní sbor plní nějaké své účely. V současné době u nás primárně zajišťuje tu bezpečnost Policie ČR, ale v jiných státech jsou to další složky a jiné složky, které nejsou započítány do statistik. My si musíme uvědomit, že pro nás v podstatě ukázkou toho, že je nedostatek příslušníků bezpečnostních sborů, je to, že jsou vyprázdněny základní útvary Policie ČR, kam chodí občané oznamovat věci, kam ty hlídky vyjíždí na místo páchání trestného činu nebo na jednotlivá oznámení. Samozřejmě pokud chcete nalákat nové lidi, tak určitě tomu není a nepomůže nástupní plat 30100 korun hrubého. Tam musí být skutečně predikce nějaké dlouhodobosti tak, aby se příslušníkům přidávalo od nástupních platů a adekvátně i mezi jednotlivými třídami, aby byli motivováni i ty délesloužící, kteří plní i další úkoly v rámci policie.
Ještě prosím jedna věc. Unie bezpečnostních sborů, která kromě policistů sdružuje i zástupce hasičů, členů vězeňské služby, naplánovala na 21. listopad protestní akci přímo před budovou ministerstva vnitra na pražské Letné. Má tato akce vaši podporu? Zapojí se do vašeho protestu nebo podpoří vaše odborová centrála? My jsme nebyli oficiální vyrozumění, bereme to ze sociálních sítí, že tento protest byl vyhlášen. Měli jsme v neděli mimořádné předsednictvo a mimořádné předsednictvo deklarovalo svým usnesením, že podporuje jakoukoliv legitimní a zákonnou možnost poukázání na to, aby podpořili své členy a mohli se účastnit této akce. Říká Tomáš Machovič, předseda Nezávislého odborového svazu Policie ČR. Děkuji za rozhovor, hezký večer vám přeji. Děkuji, hezký večer. Na shledanou…