NEZÁVISLÝ ODBOROVÝ SVAZ POLICIE ČESKÉ REPUBLIKY

Pátek 31. 3. 2023

POMOC a SOLIDARITA

Veřejná sbírka Jiří Boukal

Nezávislý odborový svaz Policie České republiky, Základní organizace NOS PČR Trutnov tímto vyhlašují veřejnou sbírku, kterou chtějí zúčastněné strany podpořit

Příspěvky s právní tématikou

Užitečné formuláře

SLEVY PRO ČLENY

Multikino Cinestar
Multikino Cinestar
Alza
Alza
Allianz pojišťovna – slevy na pojistkách
Allianz pojišťovna – slevy na pojistkách
Sleva na právní služby AK Kopřiva
Sleva na právní služby AK Kopřiva
T-Mobile – zvýhodněná volání pro členy a jejich rodiny a jak je využít
T-Mobile – zvýhodněná volání pro členy a jejich rodiny a jak je využít
O2 Family – zvýhodněná volání pro členy a jejich rodiny a jak je využít
O2 Family – zvýhodněná volání pro členy a jejich rodiny a jak je využít
Palivová karta Shell
Palivová karta Shell
Krmivo Platinum
Krmivo Platinum
Financování bydlení od A do Z
Financování bydlení od A do Z
IZOMAT stavebniny
IZOMAT stavebniny
Xella
Xella
Aquapalace Praha
Aquapalace Praha
Zdravotní služby Nemocnice Na Františku
Zdravotní služby Nemocnice Na Františku
České dráhy – IN KARTA
České dráhy – IN KARTA
Domluv si slevu
Domluv si slevu
Zhodnocení úspor a příprava na penzi
Zhodnocení úspor a příprava na penzi
Yello
Yello
Sleva na pojistném od Kooperativy prostřednictvím společnosti SATUM
Sleva na pojistném od Kooperativy prostřednictvím společnosti SATUM
Zámek Zbiroh
Zámek Zbiroh
Břitva a nůžky s.r.o.
Břitva a nůžky s.r.o.
Pojistky šité na míru
Pojistky šité na míru
Zelená cesta pro veterány NOS PČR ve Vojenské nemocnici Brno
Zelená cesta pro veterány NOS PČR ve Vojenské nemocnici Brno
Dobré pneu.cz
Dobré pneu.cz
Forest park hotel
Forest park hotel
Datart
Datart
Specialisté na směnu měn a zahraniční platby
Specialisté na směnu měn a zahraniční platby
Pneumatiky.cz
Pneumatiky.cz
Telly – digitální televize
Telly – digitální televize

TWITTER @nospcr

Přepis včerejšího vyjádření ministra vnitra k výsluhám, změně zákona a reformě

Níže vám přinášíme doslovný přepis některých vyjádření ministra vnitra Víta Rakušana k programovému prohlášení vlády, které učinil  včera v Poslanecké sněmovně Parlamentu České republiky v rámci debaty před hlasováním o důvěře vládě.

 

…. Dobrý večer, vážené poslankyně, vážení poslanci, vážená vládo, ty role se změnily a já tady skutečně nebudu mluvit žádné plamenné politické řeči, ale pokusím se reagovat, protože ten čas pokročil, aby měli i opoziční poslanci pocit, že skutečně je reagováno na některé věci, které tady padly, tak se pokusím v té debatě odpovídat. Chtěl bych velmi ocenit pana poslance nebo ten jeho příspěvek byl skutečně věcný. Je to člověk, který oboru velmi dobře rozumí a položil několik zásadních otázek, na které já rád ve svém proslovu odpovím. Zároveň bych chtěl ještě uvést pár bodů v rámci tedy našeho programového prohlášení z oblasti ministerstva vnitra, které považuji za vhodné k okomentování i tady před PS předtím, než naše vláda požádá o důvěru…..

 

…. Další záležitost, která byla zmíněna, je zákon o služebním poměru. Tady děkuju panu poslanci Rybovi za tu připomínku, že je potřeba uklidnit sbory. Já je tímto uklidním. My se tady rozhodně nebudeme zabývat, a to jsme ve všech předvolebních prohlášeních řekli. Tím, že by někdo rušil výsluhovost, to není záležitostí. Není to ten směr, který my půjdeme. Takže to je to uklidnění. Já vám děkuju. Určitě bylo na místě o učinit tímto způsobem veřejně. A máte pravdu, že klid ve sborech je určitě velmi velmi důležitý i v tomto ohledu. Druhá poznámka ovšem je, že sami policisté a sami hasiči, a to víme i z bezpečnostního výboru, kde jsme mnozí z nás seděli v těch předchozích čtyřech letech, mají výhrady k mnohým jednotlivostem, které v zákonu o služebním poměru jsou. Dám několik příkladů z pozice Policie ČR. Například požadavek na rozvázání hodnostního označení a tarifní třídy, možnost mimořádného povýšení nejlepších bez změny jejich zařazení, změna systému dalších odborných požadavků, změna ustanovení o cestovních náhradách, spousta a spousta věcí a ten náš postup je následující, a to vám jistě kolegové z Policejního prezidia potvrdí. Měl jsem tam v pondělí velké jednání se současným panem policejním prezidentem, se všemi jeho náměstky a my jsme ustanovili pracovní skupinu, kam logicky přizveme i hasiče. A ta pracovní skupina odborníků, lidí z oboru pozveme k tomu na připomínkování i největší odborové organizace a tato pracovní skupina bude vytvářet nový zákon o služebním poměru. Žádné u stolu napsané politické zadání, ale odborná práce, která bude konzultována samozřejmě na bezpečnostním výboru. Jenom tuto věc chceme posunout dále, protože ten požadavek už tady zazníval asi tři nebo čtyři roky, tak my jen navazujeme na to, co někde bylo rozpracováno. Bohužel se to nedotáhlo do konce a my naopak tím novým zákonem o služebním poměru chceme zlepšit podmínky pro práci policistů, hasičů, prostě lidí ve služebním poměru. To je naším cílem ne rušení nějakých výsluh apod. a je dobře, že toto vysvětlení tady na místě může takto jasně zaznít a padnout….

 

….. Co se policie týče, tak všichni na bezpečnostním výboru víme, že ta reforma specializovaných policejních pracovišť byla jakousi paní Kolumbovou. Hodně se o ní na bezpečnostním výboru mluvilo a nikdo nikdy jsme tu reformu neviděli. Tři roky jsme o ní slyšeli. Poslední rok byl argument ten, že už přece nebudeme zatěžovat předvolební kampaň důležitým tématem diskuse o policii, ale tu reformu jsem ani jako člen bezpečnostního výboru nikdy neviděl a všichni cítíme, že ty bezpečnostní hrozby, které tady jsou, ať už je to kyberkriminalita, ať už je to terorismus, vyžadují určitě specializovaný přístup a v rámci této reformy bychom se neměli bavit o žádném politickém zadání, že se nějaká specializovaná pracoviště budou někam přesouvat, aby na ně někdo měl nějaký vliv. To je doufejme minulost. Co se policie týče, ale chceme specializovaná pracoviště, která se budou týkat těch oblastí, která jsou nové, které jsou nové a na které zatím policie reaguje ad hoc, ale nemá k tomu, nemá k tomu vytvořeny ještě dostatečně jiné podmínky……

 

….. A poslední obecná věc, kterou bych tady chtěl říci. Já vás pyramidu potřeb znám. My jsme na ní stavěli dokonce naši městskou strategii a vím, že ta bezpečnost je skutečně v těch základních potřeb a kterou potřebuje intelektuál, profesor i dělník. Já samozřejmě oblast bezpečnosti takto vnímám. Potřebujeme všichni se cítit bezpečně. A naše programové prohlášení jednoznačně stanovilo takové cíle, aby vnější i vnitřní bezpečnost ČR byly pro naše občany zabezpečené. Budeme na to klást obrovitánskou prioritu. Samozřejmě, že se budeme určitě hádat o jednotlivých rozpočtových kapitolách. To je normální to tak ke každé vládě patří. Ale bezpečnost všichni tímto způsobem chápeme a já bych Ministerstvo vnitra nechtěl vnímat jako ministerstvo nějaké represe, jako ministerstvo, které je spojováno jako jakési policejní ministerstvo, byť policie je základním a základní organizací, která po něj patří, ale já chci, aby bylo vnímáno jako ministerstvo bezpečí, to znamená ministerstvo těch, kteří nás chrání, kteří nám pomáhají, ale jako i ministerstvo přívětivé, státní, rychle digitalizované zprávy. A to všechno v našem programovém prohlášení najdete děkuju za pozornost …..

Sdílejte tento článek přes

Facebook
Twitter
WhatsApp
Email

Přemýšlíte o členství a nechce se Vám zjišťovat veškerou právní ochranu a pojištění v komerční roční ceně přesahující 18.000 Kč, které svaz hradí za člena, řadu dalších benefitů a výhod, jež využívá 20 tisíc členů? Využijte náš kontaktní formulář.

V případě zájmu o členství stačí odeslat Váš kontakt, na němž Vás svaz osloví, zodpoví dotazy, případně pomůže s přijetím. Odešlete, vyslechněte a rozhodněte se, zda být členem …

Údaje jsou zpracovány jen pro kontaktování za účelem zájmu o členství, poté budou smazány.