NEZÁVISLÝ ODBOROVÝ SVAZ POLICIE ČESKÉ REPUBLIKY

Pondělí 11. 12. 2023

POMOC a SOLIDARITA

Veřejná sbírka Renáta Vařenková

Nezávislý odborový svaz Policie České republiky a Základní organizace NOS PČR Písek, ve spolupráci s Krajským ředitelstvím policie Jihočeského kraje

Veřejná sbírka Martin Šaršon

Nezávislý odborový svaz Policie České republiky a Základní organizace NOS PČR Blansko, ve spolupráci s Krajským ředitelstvím police Jihomoravského kraje

Veřejná sbírka Lukáš Zíta

Nezávislý odborový svaz Policie České republiky z podnětu Základní organizace NOS PČR Jihlava, ve spolupráci s Krajským ředitelství policie kraje

Příspěvky s právní tématikou

Užitečné formuláře

SLEVY PRO ČLENY

Alza
Alza
Multikino Cinestar
Multikino Cinestar
Allianz pojišťovna – slevy na pojistkách
Allianz pojišťovna – slevy na pojistkách
Sleva na právní služby AK Kopřiva
Sleva na právní služby AK Kopřiva
DELLINGER
DELLINGER
T-Mobile – zvýhodněná volání pro členy a jejich rodiny a jak je využít
T-Mobile – zvýhodněná volání pro členy a jejich rodiny a jak je využít
Palivová karta Shell
Palivová karta Shell
O2 Family – zvýhodněná volání pro členy a jejich rodiny a jak je využít
O2 Family – zvýhodněná volání pro členy a jejich rodiny a jak je využít
Nejžádanější tarify za skvělé ceny a sleva u Air bank
Nejžádanější tarify za skvělé ceny a sleva u Air bank
Xella
Xella
Financování bydlení od A do Z
Financování bydlení od A do Z
Zdravotní služby Nemocnice Na Františku
Zdravotní služby Nemocnice Na Františku
IZOMAT stavebniny
IZOMAT stavebniny
Krmivo Platinum
Krmivo Platinum
Yello
Yello
Dobré pneu.cz
Dobré pneu.cz
České dráhy – IN KARTA
České dráhy – IN KARTA
Zámek Zbiroh
Zámek Zbiroh
Telly – digitální televize
Telly – digitální televize
Pneumatiky.cz
Pneumatiky.cz
Forest park hotel
Forest park hotel
Specialisté na směnu měn a zahraniční platby
Specialisté na směnu měn a zahraniční platby
Sleva na pojistném od Kooperativy prostřednictvím společnosti SATUM
Sleva na pojistném od Kooperativy prostřednictvím společnosti SATUM
Aquapalace Praha
Aquapalace Praha
Zhodnocení úspor a příprava na penzi
Zhodnocení úspor a příprava na penzi
Zelená cesta pro veterány NOS PČR ve Vojenské nemocnici Brno
Zelená cesta pro veterány NOS PČR ve Vojenské nemocnici Brno
Pojistky šité na míru
Pojistky šité na míru
Datart
Datart

TWITTER @nospcr

K případu fantaskního stíhání za mučení z pohledu kolegů

Dne 30. 4. 2020 vydal Krajský soud v Českých Budějovicích pod spisovou značkou 4 TO 253/2020-2382 Usnesení ve kterém předseda senátu Krajského soudu JUDr. Ondřej Vítů zrušuje rozsudek Okresního soudu v Českých Budějovicích a věc předává řediteli KŘP Jihočeského kraje České Budějovice do kázeňského řízení o přestupku. Jedná se o rozsudek, který se týká policisty komisaře por. Ing. Martina Gajdoše zařazeného na 1. oddělení obecné kriminality, Územní odbor České Budějovice, který byl obžalován ze zločinů mučení a jiné nelidské zacházení, vydírání, zneužití pravomoci úřední osoby a přečinu nadržování. Jak je ze samotného rozsudku patrno, tak odvolací soud v jednání, které popisovala obžaloba popisované zločiny případně přečiny neshledal, naopak se soudce ve svém usnesení podivuje nad postupem orgánů GIBS a dozorujícího státního zástupce. Dalo by se říci, že vše dobře dopadlo, ale je nutné připomenout, že uvedená kauza začala trestním stíháním por. Ing. Martina Gajdoše a nprap. Vladimíra Lavičky dne 10. 9. 2018 a dále také skutečnost, že oba policisté byli zproštěni výkonu služby od 22. 11. 018. Tedy nejen, že na oba policisty a jejich rodiny měla tato situace psychický a ekonomický dopad, ale v rodině nprap. Vladimira Lavičky skončila tragédií, kdy nprap. Vladimír Lavička pod psychickým tlakem spáchal dne 11. 12. 2018 sebevraždu, což je také konstatováno v Usnesení Krajského soudu.

 

S tímto však úzce souvisí i další skutečnost, která po popisované události nastala na SKPV ÚO České Budějovice. Již samotné sdělení obvinění obou kolegů vyvolalo u ostatních policistů pocit nejistoty, strach a obavy vůbec kohokoliv vyslechnout či případně zvýšit hlas na vyslýchaného, aby se náhodou nedopustil vyslýchající policista některého z trestných činů. A pokud se týká reakce z druhé strany tedy ze strany podezřelých a obviněných, tak na sebe díky uměle vytvořené mediální kampani nenechala dlouho čekat. Začali se množit oznámení na policisty zejména ze strany obviněných, kteří byli vyšetřováni vazebně a přišli do styku s obžalovaným M.R., kdy podstatou většiny oznámení bylo , že jej policisté mučili, vydírali nutili k přiznání případně byli vyslýchání pod vlivem drog. Je pak obdivuhodné, že v takto vyvolané atmosféře policisté zařazení na SKPV ÚO České Budějovice na svou práci zcela nerezignovali, přestože se opakovala situace, kdy se jim podařilo zrealizovat pachatele trestné činnosti, který byl následně vazebně vyšetřován a z jeho strany následovalo oznámení na jejich nezákonný postup, který prošetřovalo GIBS případně OVK. Jako jeden z mnoha příkladů je možné uvést obžalovaného J. Z., který po dohodě z obžalovaným M.R. obvinil policisty 1. oddělení obecné kriminality, Územního odboru České Budějovice z nezákonných postupů. Tito byli následně vyšetřováni GIBS Jihlava a uvedená věc byla pro prošetření založena se závěrem, že policisté nepochybili. Popisovaná věc je v současné době zažalována u Okresního soudu v Českých Budějovicích pro křivé obvinění ze strany obžalovaného J. Z. Dalším takovým příkladem bylo chování obžalovaného K.Š,, který obvinil policisty 1. oddělení obecné kriminality, Územní odbor České Budějovice z nucení k výpovědi, nezákonného protokolování a následně z distribuce omamných a psychotropních látek a kuplířství. Uvedený případ opět prověřovala GIBS proběhlo několik výslechů a závěr byl, že celý případ byl odložen dle § 159a/1 tr. řádu, tedy skutek se nestal. Uvedený obviněný byl také ve Vazební věznici v Českých Budějovicích v době kdy zde byl již zmíněný obžalovaný M.R. V této fázi je nutné podotknout, že policisté místo toho aby se věnovali své práci, tedy objasňování a odhalování závažné sériové trestné činnosti, tak neustále obhajovali svoji činnost ať už před orgány GIBS , OVK později i Okresního soudu. Popisované chování ze strany obviněných se neustále opakovalo a v podstatě se mezi obviněnými tradovalo, pokud chtějí vyváznout s nízkým trestem, tak ať to udělají jako obžalovaný M.R., tedy obviní vyslýchající policisty z nezákonných postupů aby jim udělali problémy a ono vše pak u soudu dopadne v jejich prospěch. Dokonce se mezi obviněnými ve Vazební věznici České Budějovice šířil názor „oznamujte všechno na policajty z kriminálky a ať se tam potom třeba všichni vystřílí“.

 

Tyto všechny popisované skutečnosti měli vliv i na personální obsazení SKPV, kdy se zvýšil odchod policistů z SKPV a naopak nikdo z policistů z jiných útvarů neměl zájem o službu na SKPV, kdy důvod byl prostý „ Vás pořád někdo obviňuje, neustále Vás vyšetřuje GIBS nebo OVK a to já nemám zapotřebí chodit pracovat na toto oddělení „.

 

Závěrem je nutné uvést, že i soudce sám ve vydaném Usnesení Krajského soudu v Českých Budějovicích hodnotil velice profesionálně a korektně práci operativců, naopak se zarazil nad prací GIBS a dozorujícího státního zástupce i nad motivem který je hnal k takovému jednání. (pozn. výňatek z odůvodnění zde). Jakkoliv věc na oko dobře dopadla a jede se dál, je nutné připomenout, že uvedená uměle vyvolaná kauza stále zbytečně jeden lidský život, zničila na dlouhou dobu chod dvou zcela slušných rodin, kdy v jednom případě je vzniklá situace nevratná a v neposlední řadě zcela změnila atmosféru, práci a přístup policistů zařazených na SKPV, kdy je otázkou zda dojde i po této stránce někdy v budoucnu k napravení tohoto stavu.

DOSLOV PŘEDSEDY NOS PČR

Chtěli bychom poděkovat všem, kteří svojí prací přispěli a přispívají k překonání této nelehké situace a ubezpečit, že NOS PČR je bude i nadále podporovat. Tento případ znovu ukázal, jak jednoduše lze obvinit policistu z úmyslného trestného činu a také, že následné očištění v soudním procesu, které může trvat řadu let, je nejen finančně velice nákladné, stojí mnoho psychických sil jak policistu a jeho rodinu, ale má dopad i na jeho kolegy. Zároveň to ukazuje, že v těchto případech běžné právní poradenství nestačí, ale je důležité mít zajištěnou bezplatnou právní ochranu i v případě obvinění z úmyslného trestného činu, kterou NOS PČR na rozdíl od mnohých poskytuje. (více zde) 
 
Tomáš Machovič, předseda NOS PČR

Sdílejte tento článek přes

Facebook
Twitter
WhatsApp
Email

Přemýšlíte o členství a nechce se Vám zjišťovat veškerou právní ochranu a pojištění v komerční roční ceně přesahující 18.000 Kč, které svaz hradí za člena, řadu dalších benefitů a výhod, jež využívá více než 21 tisíc členů? Využijte náš kontaktní formulář.

V případě zájmu o členství stačí odeslat Váš kontakt, na němž Vás svaz osloví, zodpoví dotazy, případně pomůže s přijetím. Odešlete, vyslechněte a rozhodněte se, zda být členem …

Údaje jsou zpracovány jen pro kontaktování za účelem zájmu o členství, poté budou smazány.