Dnem 1. ledna 2009 nabyl účinnosti zákon č. 273/2008 Sb. o Policii České republiky, kde je v § 108 odst. 2 stanovena možnost udělení souhlasu policejního prezidenta nosit služební stejnokroj s odlišujícím označením (při vhodných příležitostech) bývalému policistovi.
Písemnou žádost podává bývalý policista policejnímu prezidentovi prostřednictvím ředitelství pro řízení lidských zdrojů Policejního prezidia České republiky.
ČÁST TŘETÍ
USTANOVENÍ SPOLEČNÁ A PŘECHODNÁ
Společná ustanovení
§ 108
(1) Policista vykonává službu ve služebním stejnokroji nebo v občanském oděvu v závislosti na povaze konkrétní činnosti a potřebě efektivního plnění úkolů policie.
(2) Služební stejnokroj policie je oprávněn nosit jen policista. Bývalý policista může na základě souhlasu policejního prezidenta nosit služební stejnokroj s odlišujícím označením při vhodných příležitostech.
(3) Zvláštní barevné provedení a označení služebních vozidel, plavidel a letadel policie a pásů s označením „Policie ČR“ podle § 43 odst. 2 může užívat pouze policie.
(4) Ministerstvo stanoví vyhláškou
a) druhy a vzory služebních stejnokrojů,
b) vzory služebních průkazů a průkazů zaměstnance policie a odznaků policie,
c) způsob vnějšího označení policie,
d) způsob prokazování příslušnosti,
e) vzory zvláštního barevného provedení a označení služebních vozidel, plavidel a letadel policie a pásů s označením „Policie ČR“ podle § 43 odst. 2,
f) podmínky pro udělení souhlasu nosit služební stejnokroj s odlišujícím označením, vzor odlišujícího označení a vhodné příležitosti podle odstavce 2.
NOŠENÍ SLUŽEBNÍHO STEJNOKROJE BÝVALÝM POLICISTOU
§ 16
(1) Policejní prezident může povolit bývalému policistovi na základě jeho písemné žádosti nošení společenského stejnokroje 92, jestliže bývalý policista byl ve služebním poměru na dobu neurčitou a jeho služební poměr skončil
a) propuštěním z důvodu
1. dlouhodobého pozbytí zdravotní způsobilosti k výkonu služby4),
2. odnětí osvědčení o tělesné zdatnosti nebo o odborné způsobilosti5), nebo
3. vlastní žádosti6), nebo
b) dovršením stanoveného věku7).
(2) Policejní prezident může povolení podle odstavce 1 odejmout, jestliže by nošení stejnokroje bývalým policistou poškozovalo dobré jméno policie.
§ 17
(1) Bývalý policista může nosit stejnokroj, jehož nošení mu bylo povoleno, při
a) slavnostních a společenských příležitostech,
b) pietních aktech,
c) příležitostech souvisejících s policií, nebo
d) významných slavnostních událostech osobního života.
(2) Nemá-li bývalý policista příslušné stejnokrojové součástky nebo doplňky ve svém vlastnictví z doby služebního poměru, poskytne mu je policie za úhradu; to platí i pro obměňování stejnokroje a jeho doplňků.
§ 18
(1) Na stejnokroji nošeném bývalým policistou je umístěno označení bývalého policisty na levém rukávu příslušné součástky stejnokroje. Označení bývalého policisty nahrazuje rukávový znak policie.
(2) Na stejnokroji nošeném bývalým policistou není identifikační číslo.
(3) Na stejnokroji nošeném bývalým policistou je hodnostní označení podle nejvyššího hodnostního označení nebo hodnosti dosažené bývalým policistou během služebního poměru.
(4) Vzor označení bývalého policisty je vyobrazen v příloze č. 5 k této vyhlášce.
Pozn: Platné a účinné znění citace právního předpisu k 1.1.2022
Vzor označení bývalého policisty