POMOC a SOLIDARITA

Nadační fond
Veřejné sbírky

Příspěvky s právní tématikou

Užitečné formuláře

SLEVY PRO ČLENY

O2 Family – zvýhodněná volání pro členy a jejich rodiny a jak je využít
Alza
Pojištění D.A.S. – sleva na pojištění
Allianz pojišťovna – slevy na pojistkách
Sleva na právní služby AK Kopřiva
T-Mobile – zvýhodněná volání pro členy a jejich rodiny a jak je využít
Slider
Xella
CK Zemek
Pneumatiky.cz
Forest park hotel
SPA
Motora
Wienerberger
Datart
Krmivo Platinum
Telly – digitální televize
Robotworld – specialista na roboty
NH Car
Zelená cesta pro veterány NOS PČR ve Vojenské nemocnici Brno
České dráhy – IN KARTA
Slider

TWITTER @NOSPCR

Informace z jednání 25. schůze výboru pro bezpečnost PS PČR

Dnešního dne se v dopoledních hodinách uskutečnila 25. schůze výboru pro bezpečnost Parlamentu ČR. Za NOS PČR se jako hosté (veřejnost) zúčastnili Milan Štěpánek, Milan Synek a Petr Cieluch.

Prvním bodem programu bylo „Angažmá aktivních pracovníků bezpečnostních složek v politických stranách, uskupeních a jejich pracovních týmech“, kdy šlo o pokračování přerušené obecné rozpravy z 23. schůze výboru. K jednání byl přizván  ministr vnitra Jan Hamáček, policejního prezidenta zastupoval první náměstek brig. gen. Martin Vondrášek, dalším přizvaným byl ředitel GIBS  plk. Radim Dragoun. Ministr vnitra a náměstek policejního prezidenta uvedli, že ministerstvo na základě předchozí schůze připravuje metodiku k prověřování působení příslušníků v politických stranách a hnutích nad rámec ustanovení § 47 zák. č. 361/2003 Sb.

Po vystoupení ministra vnitra, prvního náměstka policejního prezidenta a ředitele GIBS vedli poslanci rozpravy, po jejichž ukončení přijali usnesení, kterým ukládají premiérovi a příslušným ministrům (do jejichž kompetence spadají bezpečnostní sbory) zpracovat kontrolní mechanismy, na základě kterých by bezpečnostní sbory zjistily, kteří příslušníci porušují ustanovení § 47 zákona č. 361/2003 Sb.

K tomuto je nutno podotknout a zabránit tak možné panice, že nemůže jít o plošné postihy příslušníků, kteří byli jako nezávislí zvoleni např. do zastupitelstev měst a obcí. Pokud příslušník neporuší meze, které jsou dány v § 47 z. č. 361/2003 Sb., nemusí mít žádnou obavu.

Navíc je potřebné zdůraznit, že zejména policisté nebo hasiči zpravidla patří mezi občany, kteří se v obcích a městech aktivně podílejí na veřejné činnosti. To, že vykonávají funkci v orgánech zastupitelstva, a je zcela jedno, zda pod hlavičkou strany, hnutí nebo jiného politického subjektu, nemůže být důvodem k ukončení služebního poměru. Byť i náznak nějakého postihu nebo znepříjemňování života může mít za důsledek to, že tito lidé přestanou vykonávat veřejně prospěšnou činnost, případně raději sami odejdou ze služebního poměru. Při současných podstavech si nemůžeme dovolit „plýtvat“ příslušníky, a zejména těmi, kteří chtějí něco vykonávat pro ostatní občany i mimo rámec služby.

Jednání výboru dále pokračovalo projednáním návrhu státního závěrečného účtu kapitoly 314 – Ministerstvo vnitra – za rok 2018, návrhu státního závěrečného účtu kapitoly 376 – GIBS – za rok 2018 a návrhu státního závěrečného účtu kapitoly 336 – MS, část Vězeňská služba České republiky – za rok 2018. Tyto návrhy po rozpravách poslanci schválili.

 

V Praze dne 27. června 2019

 

JUDr. Milan Štěpánek, předseda NOS PČR

Usneseni 102 Vyboru Pro Bezpecnost 25 Schuze
sdílejte
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on email
Email