NEZÁVISLÝ ODBOROVÝ SVAZ POLICIE ČESKÉ REPUBLIKY

Pondělí 25. 9. 2023

POMOC a SOLIDARITA

Příspěvky s právní tématikou

Užitečné formuláře

SLEVY PRO ČLENY

Alza
Alza
Palivová karta Shell
Palivová karta Shell
Multikino Cinestar
Multikino Cinestar
T-Mobile – zvýhodněná volání pro členy a jejich rodiny a jak je využít
T-Mobile – zvýhodněná volání pro členy a jejich rodiny a jak je využít
Sleva na právní služby AK Kopřiva
Sleva na právní služby AK Kopřiva
Allianz pojišťovna – slevy na pojistkách
Allianz pojišťovna – slevy na pojistkách
O2 Family – zvýhodněná volání pro členy a jejich rodiny a jak je využít
O2 Family – zvýhodněná volání pro členy a jejich rodiny a jak je využít
Zelená cesta pro veterány NOS PČR ve Vojenské nemocnici Brno
Zelená cesta pro veterány NOS PČR ve Vojenské nemocnici Brno
Zhodnocení úspor a příprava na penzi
Zhodnocení úspor a příprava na penzi
Forest park hotel
Forest park hotel
Xella
Xella
Telly – digitální televize
Telly – digitální televize
Dobré pneu.cz
Dobré pneu.cz
Zdravotní služby Nemocnice Na Františku
Zdravotní služby Nemocnice Na Františku
Pojistky šité na míru
Pojistky šité na míru
IZOMAT stavebniny
IZOMAT stavebniny
Aquapalace Praha
Aquapalace Praha
Pneumatiky.cz
Pneumatiky.cz
České dráhy – IN KARTA
České dráhy – IN KARTA
Specialisté na směnu měn a zahraniční platby
Specialisté na směnu měn a zahraniční platby
Zámek Zbiroh
Zámek Zbiroh
Krmivo Platinum
Krmivo Platinum
Sleva na pojistném od Kooperativy prostřednictvím společnosti SATUM
Sleva na pojistném od Kooperativy prostřednictvím společnosti SATUM
Datart
Datart
Nejžádanější tarify za skvělé ceny a sleva u Air bank
Nejžádanější tarify za skvělé ceny a sleva u Air bank
Financování bydlení od A do Z
Financování bydlení od A do Z
Yello
Yello

TWITTER @nospcr

Služební aplikace RRapp od člena NOS PČR Jana Domlátila

RRapp – moderní pomůcka do služby

Pprap. Jan Domlátil slouží na OHS Ústí nad Orlicí, kde v současné době je jedním z nejdéle sloužících policistů. Jelikož dříve pracoval jako IT technik a lektor, využil svoje schopnosti při vývoji aplikací pro operační systém Android užívaný na mobilních telefonech, která slouží pro podporu a pomoc ve službě. Tímto bychom chtěli představit jednoho z kolegů, který ve volném čase udělal velký kus práce pro kolegy.

Jak dlouho sloužíš?

K PČR jsem nastoupil v roce 2008. Po absolvovaných testech jsem byl přidělen na Oddělení Hlídkové Služby Ústí nad Orlicí, kde pracuji do dnes. V té době jsem o policii mnoho nevěděl a postupně jsem začal nacházet na oddělení a celkově u Policie nové přátelé, za což jsem nesmírně rád.

Co tě vedlo k vytvoření aplikace a jaký je její obsah? 

Po odchodu starších kolegů, jsem se stal jedním z nejdéle sloužících členů na oddělení. Naše oddělení se začalo stávat cílem mladých kolegů. Postupně jsem zjistil, že mladší kolegové dělají neustále ty samé chyby v různých administrativních úkonech, proto jsem na oddělení vytvářel různé pomůcky a návody. Jelikož všichni mají tzv. chytré telefony, tak jsem v roce 2017 začal ve volném čase vyvíjet aplikaci RRApp (Rychlá Rota App) pro mobilní telefony se systémem Android. Zpočátku jsem aplikaci směroval zejména na řešení blokových pokut, tedy paragrafové znění a výši udělených pokut. Následně přibylo řešení přestupků v oblasti zpracování případů podnapilých řidičů a řidičů pod vlivem TOXI.

V dnešní době je součástí aplikace:
Řešení příkazů na místě – včetně přidání „oblíbených pokut“ na hlavní obrazovku,
problematika TOXI a ALKO,
Administrativní úkony při eskortě na PAZS,
Dokumenty potřebné do služby,
Nejčastěji řešené oznámení přestupků v dopravě,
Důležitá telefonní čísla – včetně možnosti rychlého vytáčení,
Seznam smluvních čerpacích stanic CCS – včetně navigace a zobrazení v mapě,

Do budoucna plánuji začlenit do aplikace Základy první pomoci.

Samotná aplikace pracuje v online režimu, to znamená, že k její plné funkci je potřeba připojení mobilního telefonu k internetu. Momentálně je databáze aplikace využívána ve verzi free a to asi pouze z 1%. Jsem přesvědčen, že potenciál těchto mobilních aplikací pro Policii ČR je obrovský.

Jaké máš zkušenosti s tvorbou aplikací?

Než jsem nastoupil k Policii ČR, tak jsem pracoval jako IT technik a lektor. Postupně jsem se naučil programovat v PHP, HTML a tvořit grafiku. Co se týče programování aplikace pro systém Android, začal jsem jako samouk. K samotné tvorbě využívám zakoupenou aplikaci pro mobilní telefony, v níž aplikaci programuji.

Jaké je zabezpečení aplikace?

V nynější verzi je aplikace zabezpečena hned na několika úrovních. Pro využívání aplikace je nutné se v ní zaregistrovat. To je možné pouze po přidělení speciálního hesla, které se neustále mění. Po registraci vznikne uživatelský účet, který má uživatel zabezpečen heslem, které si sám zvolí. Registrace probíhá na základě OEČ a není možné tak registrovat více uživatelů pod jedním OEČ. Jelikož je aplikace zatím využívána jen na našem oddělení, není pro mě velkým problémem kontrolovat uživatele. Pokud by aplikaci do budoucna využívalo více uživatelů, musel by se trochu změnit koncept zabezpečení. Ale i toto již mám z části připraveno.

Je možné použít aplikaci i pro jiné kraje?

RRApp je nyní využívána pouze kolegy na Oddělení Hlídkové Služby Ústí nad Orlicí a několika kolegy z obvodních oddělení. Ale již před rokem jsem dostával mnoho dotazů od dalších kolegů z Obvodních oddělení ohledně aplikace, proto jsem se rozhodl změnit koncepci aplikace a tento rok ji budu postupně představovat kolegům na Obvodních oddělení v okrese Ústí nad Orlicí. Momentálně je možné kompletně aplikaci z pohledu administrátora personalizovat a udělovat unikátní oprávnění v přístupu k různým částem aplikace uživatelům. Rozšíření aplikace pro jiné kraje je zatím vidina daleké budoucnosti, zejména z důvodu odlišností v různých administrativních úkonech a celkové koncepci aplikace. Také by to pro mě znamenalo daleko více času, který bych musel aplikaci věnovat, a o který bych „okrádal“ rodinu.

Kdo tě v tvorbě aplikace podporoval?

Tohle je vcelku zákeřná otázka, na kterou je těžké dobře politicky odpovědět. Mou velkou podporou je však moje manželka, která mi trpí večery, kdy do ranních hodin pracuji na aplikaci. Myslím, že je velice těžké vysvětlit rodině, že místo volného času, který bych měl trávit s nimi, pracuji zdarma na projektu do zaměstnání. Jelikož se mi v loňském roce narodil syn, práci na aplikaci jsem musel mírně omezit. Proto je její vývoj běh na dlouho trať. Každý, kdo někdy programoval ví, že nejde programovat a přemýšlet, když vedle vás brečí dítě.

Byl bys ochotný spolupracovat s kolegy z jiných krajů na aplikaci tak, aby tě práce tolik časově nezatěžovala?

To je také složitá otázka. Ani jsem o tom nikdy nepřemýšlel. Jelikož aplikaci programuji podle sebe, je složité někoho dalšího přibrat do týmu. Řekněme, že aplikaci neprogramuji standardními kódy a ledasco si při programování ulehčím, nebo obejdu jiným způsobem. Celkově by byla i složitá komunikace na dálku. Možným řešením by bylo, kdyby jeden člověk tvořil grafiku, jiný plnil databázi a další programoval aplikaci. Ale i takto by to bylo velmi složité na organizaci.

Jaká je tvá vize do budoucnosti?

Jak jsem již říkal výše, aplikace pro mobilní telefony jsou nyní každodenním chlebem každého uživatele. Ať už se jedná o emailové klienty, předpovědi počasí, Facebook, Instagram, mobilní bankovnictví atd. Proto si myslím, že i policie by měla pružněji reagovat na digitální dobu a zejména potřeby policistů. Za velký krok kupředu považuji MBP. S aplikací RRApp mám ještě další plány, ale ty nebudu zatím prozrazovat. Nicméně potenciál je obrovský, ale času je málo. Většinu času tak na aplikaci pracuji přes noc, do ranních hodin a postupně se tak ze mě stává noční pták.

Velkou odměnou pro mě, jsou ohlasy kolegů z oddělení a zejména to, že aplikaci využívají během služby.

 

Děkuji za rozhovor.

Jana Domlátila vyzpovídal Štefan Horák

Sdílejte tento článek přes

Facebook
Twitter
WhatsApp
Email

Přemýšlíte o členství a nechce se Vám zjišťovat veškerou právní ochranu a pojištění v komerční roční ceně přesahující 18.000 Kč, které svaz hradí za člena, řadu dalších benefitů a výhod, jež využívá více než 21 tisíc členů? Využijte náš kontaktní formulář.

V případě zájmu o členství stačí odeslat Váš kontakt, na němž Vás svaz osloví, zodpoví dotazy, případně pomůže s přijetím. Odešlete, vyslechněte a rozhodněte se, zda být členem …

Údaje jsou zpracovány jen pro kontaktování za účelem zájmu o členství, poté budou smazány.